درباره طرح 1451

معرفی

طرح بشارت 1451 با هدف بسط و گسترش فرهنگ انس با قرآن کریم و مفاهیم سازنده آن، گسترش فرهنگ حفظ و تدبر در آیات قرآن کریم، بهره مندی مخاطبان از فرصت ماه مبارک رمضان و اوقات فراغت تابستان، کشف استعدادهای نهفته حفظ قرآن کریم در سراسر کشور و همگرایی نهادهای قرآنی و اجتماعی برای ایجاد پویش های معنوی، از سال 1386 با لطف و عنایت پروردگار متعال و مشارکت برخی نهادهای قرآنی به طور مستمر تاکنون ادامه داشته است.

ویژگی های طرح " بشارت 1451"

از 10 سال پیش تاکنون طرح فراگیر قرآنی با محوریت شبکه قرآن ومعارف سیما و بر اساس سال نزول قرآن اجرایی شده است در هر سال محتوای این طرح با محوریت یکی از سوره های قرآن کریم می باشد.

امسال یازدهمین دوره طرح قرآنی با نام طرح قرآنی بشارت 1451 با محوریت 2 سوره قرآن کریم و به مدت 90 روز برگزار خواهد شد. برای ابتدای طرح که همزمان است با آغاز ماه مبارک رمضان سوره‌ 30 آیه‌ای «ملک» انتخاب شده است به گونه ای که هر آیه برای یک روز برنامه‌ریزی شده است. سوره محوری فصل تابستان نیز که از پس از عید سعید فطر اجرا می‌شود، سوره مبارکه «واقعه» است؛ این سوره 96 آیه‌ای، مطابق با سال 1396 و با محوریت «سبک زندگی قرآنی و اقتصاد» انتخاب شده است.

از ویژگی های طرح بشارت 1451 می توان به برگزاری این طرح به صورت جشنواره اشاره کرد. بدین ترتیب که علاوه بر برنامه های رادیویی و تلویزیونی و برگزاری مسابقه، بخش های هنری مانند برگزاری مسابقات عکاسی، خوشنویسی، وبلاگ نویسی و... نیز در این طرح پیش بینی شده است.

همچنین مذاکراتی درباره بین المللی شدن این طرح برای اولین بار با نهادهای قرآنی کشورهای عراق، لبنان و سوریه صورت پذیرفته و نهادهایی مانند جامعه‌المصطفی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای مشارکت دادن کشورهای بیشتر اعلام آمادگی کرده‌اند.

در اجرای این طرح قرآنی بیش از 16 تشکل و نهاد قرآنی همکاری دارند.

با کوشش یکی از نویسندگان فعال در حوزه قرآنی ( حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی ) کتاب تفسیر ومفاهیم سوره ملک و واقعه، پیرامون برنامه 1451 چاپ و در تیراژ27000 جلد با همت دار القرآن بسیج ، معاونت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی موسسات دیگربه زیور طبع آراسته شده است.

دبیرخانه طرح بشارت 1451

دبیرخانه طرح بشارت 1451 از 3 بخش تشکیل شده است: 1- بخش محتوایی 2- بخش روابط عمومی 3 – بخش پشتیبانی

از جمله وظایف دبیرخانه طرح بشارت 1451 می توان به برگزاری جلسات هماهنگی با حضور اعضای شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی طرح، تهیه دفترچه حفظ و مفاهیم موضوعی خانواده قرآنی زیر نظر کمیته علمی همچنین تدوین آیین نامه های داخلی، اطلاعیه ها و ضوابط اجرایی، برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه، برگزاری جلسات داوری و ارزیابی مربوط به مسابقات و هماهنگی با بخش های محتوایی و تعیین جدول پخش برنامه ها

بخش محتوایی

از جمله فعالیت های بخش محتوایی می توان به تدوین کتاب سالانه طرح، تعیین طرح درس همراه با تقویم روزانه، تعیین اساتید و کارشناسان طرح در حوزه های حفظ، مفاهیم، شرح و تفسیر، مفردات، روخوانی و روانخوانی، تجوید و ....همچنین طراحی سوالات مختلف شامل سوالات پیامکی، مکتوب و برنامه های رادیو و تلویزیون اشاره کرد.

بخش روابط عمومی

مهمترین فعالیت های بخش روابط عمومی اطلاع رسانی مناسب در تمامی بسترهای اطلاع رسانی می باشد که مهمترین آنها تهیه تیزر و زیرنویس برای شبکه های تلویزیونی و آنونس برای شبکه های رادیویی، ایجاد وب سایت اختصاصی طرح، ایجاد درگاههای ارتباطی مانند ایجاد کانال در شبکه های اجتماعی ، تهیه صندوق پستی و سامانه پیامکی و پیگیری طراحی اپلیکیشن ویژه طرح اشاره کرد.

برگزاری نشست خبری قبل از افتتاح طرح و انجام تبلیغات محیطی و پوشش خبری مناسب از دیگر فعالیت های محوله به بخش روابط عمومی می باشد.

ویژه برنامه های تلویزیویی

شبکه قرآن و معارف سیما تولید، تامین و پخش برنامه های مختلفی با محوریت طرح قرآنی 1451 در دستور کار خود قرار داده است. از آن جمله می توان به برنامه کاروان 1451 اشاره کرد که با حضور در مساجد، بقاع متبرکه و پارک ها با حضور یک کارشناس به برگزاری مسابقات میدانی می پردازد، همچنین دیگر شبکه های سیما علاوه بر پخش مستمر تیزر و زیرنویس در برخی برنامه های روتین با حضور کارشناسان قرآنی و مذهبی به معرفی این طرح می پردازند.

 برای مثال شبکه یک سیما 8 دقیقه قبل از خبر 14 و 9، شبکه دو سیما 10 دقیقه حوالی اذان ظهر، شبکه چهار 15 دقیقه حوالی اذان ظهر، شبکه آموزش 15 دقیقه ساعت 15:30، شبکه کودک و نوجوان 30 دقیقه ساعت 18:30، به تولید ویژه برنامه طرح 1451 می پردازند و شبکه های سه ، پنج، امید و سلامت اقدام به پخش برنامه های دیگر شبکه ها می کنند.

 

برنامه نهادها و ارگان های همکار

سازمان بسیج هماهنگی حضور روزانه 200 نفر برای شرکت در برنامه زنده ویژه برنامه 1451، وزارت بهداشت فعالیت در فضای مجازی ، نیروی انتظامی اجرای طرح در روزهای شنبه بین الصلاتین ظهر و عصر، وزارت ارشاد چاپ 10000جلد کتاب و حضور در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، کانون مساجد برگزاری جلسات و 2000 کلاس درس همچنین تبلیغات محیطی شهری در استانها، حوزه علمیه برگزاری برنامه تفسیر سوره ملک و واقعه در سراسر کشور توسط مبلغین، شواری عالی قرآن همکاری در بخش کارشناسی، سازمان دارلقرآن برگزاری کلاس برای 90000 نفر ، اتحادیه انجمن های دانش آموزان توزیع پوستر و اقلام تبلیغاتی طرح در 10000 دبیرستان کشور ، توزیع کتاب بین دانش آموزان، سازمان اوقاف و امور خیریه ویژه برنامه ضیافت در بقاع متبرکه ، مسابقه قرآنی و خبرگزاری ایکنا برگزاری جشنواره شبکه های اجتماعی را بر عهده گرفته اند.

ویژه برنامه های رادیویی

برگزاری جشنواره همخوانی سوره های ملک و واقعه و تولید و پخش ویژه برنامه 1451 هر روز به مدت 60 دقیقه از ساعت 17 الی 18 از رادیو قرآن، همچنین مدیریت پخش برنامه های مرتبط با طرح در شبکه های ایران، جوان، سلامت و تهران به عهده رادیو قرآن می باشد.

ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیما با نام بشارت 1451

این ویژه برنامه به صورت زنده در 90 قسمت 120 دقیقه ای به تهیه کنندگی جناب آقای محمد قنبری پیش بینی و تدارک دیده شده است هر روز از ساعت 17 الی 19 به روی آنتن می رود. این برنامه شامل 5 بخش است.

  1. 1. بخش روخوانی و روانخوانی که با شرکت متسابقین به صورت تماس تلفنی و در میان حضار در استودیو اتفاق می افتد. 2.در بخش حفظ از میان تماس گیرندگان با ستاد برگزاری و در زمینه حفظ دو سوره ملک و واقعه سوالاتی پرسیده می شود. 3. در بخش ترتیل و تلاوت ، حضار حاضر در استودیو به تلاوت آیاتی از قرآن کریم می پردازند.4. در بخش معارف نیز به ترجمه و تفسیر آیات این دو سوره پرداخته می شود.

5.بخش ارتباط با مراکز استانها و پخش مسابقه بین دو استان پیش بینی شده است که هر یک از استانها و مراکزصدا و سیما با تولید و پخش روزانه 60 دقیقه برنامه و اختصاص 30 دقیقه پایانی به مسابقه بین استانها و پخش در ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیما زمینه رقابت جدی و سالم قرآنی و معارفی را فراهم نمایند.

این برنامه که دورهمی بزرگ قرآنی است علاوه بر برگزاری یک مسایقه ملی قرآنی به معرفی خیل عظیم فعالان قرآنی و معارفی می پردازد. حضور چهره های برجسته قرآنی، نخبه های قرآنی، چهره های مذهبی، نوجوانان قاری ، چهره های معروف هنرمند، ورزشکار و علاقمند به فعالیت های قرآنی، چهره های سیاسی حافظ قرآن، اساتید برجسته قرآن و ..... می تواند به جذابیت این فعالیت ملی قرآنی بیفزاید.

امکان حضور 100 تا 150 نفر در محل ساخت برنامه از ویژگی های این دورهمی بزرگ قرآنی است.

 

نحوه اطلاع رسانی

علاوه بر پخش برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی از شبکه های سراسری ، سوالات مسابقه به صورت پیامکی ارسال و در وب سایت ویژه طرح به نشانیhttp://1451.irib.ir و همچنین کانال های تلگرامی و روزنامه های کثیرالانتشار مانند جام جم و دیگر جراید قرآنی به طور مستمر درج میگردد.

همچنین با همکاری نهادهاو سازمان ها سوالات مسابقه به همراه توضیحات برای نهادها و تشکل های مختلف به صورت مکتوب و در قالب بروشور ارسال می گردد.